Over the past weekend, BC’s craft beer community celebrated the 9th annual BC Beer Awards and Festival.
More than 55 breweries gathered at the Croatian Cultural Centre in Vancouver on October 20. The annual festivities and awards ceremony recognizes the top brews in over 30 different categories.
View this post on Instagram
Here’s the complete list of winners from the 2018 BC Craft Beer Awards.
International Lager
Gold: Axe & Barrel Brewing Co., Langford Lager
Sliver: Steel & Oak Brewing Co., Rye Lager
Bronze: Bomber Brewing, Bomber Pilsner
Pale German Beer
Gold: Brassneck Brewery, Klutz
Silver: Coal Harbour Brewing Co., 311 Helles Lager
Bronze: Silver Valley Brewing Co, The Highway: Lager
German Pilsner
Gold: Four Winds Brewing Co., HĂĽftgold
Silver: Sooke Brewing Co., German Pilsner
Bronze: LoveShack Libations, Post Ride Pilsner
Amber German Beer
Gold: Steamworks Brewing Co., Steamworks Winter Lager
Silver: Sooke Brewing Co. , Vienna Lager
Bronze: Steel & Oak Brewing Co., Marzen
Dark & Strong European Beer
Gold: Sooke Oceanside Brewery, Bear Beach Baltic Porter
Silver: Twin City Brewing Company, Dissimulator
Bronze: Spinnakers Brewpub, Black Lager
See also
- This Vancouver eatery just implemented a strict no cell phone policy
- Vancouver just got a new late-night snack bar (PHOTOS)
- A haunted mansion-themed bar is opening in Vancouver next month
German Wheat Beer
Gold: Sundown Brewing Company, Sundown Hefeweizen
Silver: Kwantlen Polytechnic University Brewing, 50/50 Hefe
Bronze: Sooke Oceanside Brewery, Wiffen Wizen
UK Pale Ale
Gold: 33 Acres Brewing Co., 33 Acres of Nirvana
Silver: Britannia Brewing Co., Adrift Blonde Ale
Bronze: Howe Sound Brewing, Baldwin and Cooper
UK Brown Ale
Gold: Sooke Oceanside Brewery, Renfrew Red Ale
Silver: East Vancouver Brewing Co., Humble Hive Brown Ale
Bronze: Britannia Brewing Co., Ashore Porter
UK Stout
Gold: Luppolo Brewing Company, Oatmeal Stout
Silver: Barkerville Brewing Co., 52 Foot Stout
Bronze: Howe Sound Brewing, Diamond Head
Strong Ale
Gold: Fisher Peak Brewing Company, Hellroaring Scottish
Silver: Howe Sound Brewing, Woolly Bugger
Bronze: Sooke Brewing Co., Barleywine
Fruit Beer
Gold: A-FRAME Brewing Company, Emerald Lake Lime Sour
Silver: Steamworks Brewing Co., Steamworks Frambozen
Bronze: Steel & Oak Brewing Co., Quayside
Specialty Fruit Beer
Gold: Twin City Brewing Company, Late Bloomer
Silver: Sundown Brewing Company, Raspberry Fields
Bronze: Dead Frog Brewery, Blueberry Blast Kettle Sour
Spice Beer
Gold: R&B Brewing, Spruce Tip IPA
Silver: Faculty Brewing, 250 London Fog Ale
Bronze: Mayne Island Brewing Company, Beet Buck
Smoke & Wood-Aged Beer
Gold: Ravens Brewing, Clayburn Smoked Scotch Ale
Silver: Twin Sails Brewing, Rum Barrel Aged Imperial Con Leche
Bronze: Twa Dogs Brewery, Parting Kiss Bourbon Barrel Ale
European Sour
Gold: Strange Fellows Brewing, Little Red One
Silver: Faculty Brewing, 323 Sourweisse
Bronze: Coal Harbour Brewing, Sunrise Gose
Specialty Beer
Gold: Whitetooth Brewing Company, Launch Pad Belgian-Inspired Rye Ale
Silver: Bridge Brewing Company, Semi-Formal Brut Pale Ale
Bronze: Main Street Brewing, Skittlebrau
North American Light Beer
Gold: Nelson Brewing Co., Hooligan
Silver: Vancouver Island Brewing, Islander Lager
Bronze: Parallel 49 Brewing, Jerkface 9000
North American Blonde Ale
Gold: Bomber Brewing, East Van Smash For Bash
Silver: Sundown Brewing Company Ltd, Sundown Blonde
Bronze: Ravens Brewing, Golden Ale
North American Pale Ale
Gold: Backcountry Brewing, Suck It Trebek
Silver: Steel & Oak Brewing Co., Outdoorsy
Bronze: Yellow Dog Brewing, Chase My Tail Pale Ale
North American Amber & Brown Ale
Gold: Steamworks Brewing Co., Steamworks Heroica Red Ale
Silver: Category 12 Brewing, Side Project Amber Lager
Bronze: Monkey 9 Brewing Co., James Brown Ale
North American Porter & Stout
Gold: Whitetooth Brewing Company, Truth, Dare, Consequence Nordic Imperial Stout
Silver: Gladstone Brewing Company, Gladstone Brewing Porter
Bronze: Dead Frog Brewery, 2018 Commander Imperial Stout
North American IPA
Gold: Three Ranges Brewing Company, Tail Slap IPA
Silver: Mount Arrowsmith Brewing Company, Jagged Face
Bronze: Axe & Barrel Brewing Co., West Shore IPA
Specialty IPA
Gold: 33 Acres Brewing Co., 33 Acres Of Echo
Silver: Dead Frog Brewery, Obsidian Dagger IPA Noire
Bronze: Fuggles & Warlock Craftworks, Magical Musicians & Musical Magicians
Hazy IPA
Gold: Twin Sails Brewing, Orange Slices
Silver: Twin Sails Brewing, Juice Plus
Bronze: Twin Sails Brewing, Single Whammy
Imperial IPA
Gold: Central City Brewers & Distillers, Red Racer Imperial IPA
Silver: Coal Harbour Brewing Co., Spaghetti Western-Ish DIPA
Bronze: Boombox Brewing, Just the Hits
Belgian Ale
Gold: Strange Fellows Brewing, Jongleur
Silver: Yellow Dog Brewing, Take A Walk Witbier
Bronze: 33 Acres Brewing Co., 33 Acres of Sunshine
Saison
Gold: Granville Island Brewing, West Coast Farmhouse Saison
Silver: Twa Dogs Brewery, Mistress of My Soul Saison
Bronze: Russell Brewing, Russell Belgian Saison
Strong Belgian Ale
Gold: Dageraad Brewing, Brune
Silver: Sooke Brewing Co., Belgian Blond
Bronze: Dageraad Brewing, Antwerpen
Wild Ale
Gold: Iron Road Brewing, Boomer Wild Ale
Silver: Luppolo Brewing Company, New World Sour
Bronze: Steel & Oak Brewing Co., Multi Malt
Specialty Wild Ale
Gold: Strange Fellows Brewing, Mistral
Silver: Twin City Brewing Company, Vanishing Act
Bronze: Parallel 49 Brewing, Late Bloomer
Dan Small Homebrew Award
- Jeff Tichbourne, Annie I’m a Hawk
Rookie of the Year (presented by Richards Buell Sutton)
- Sooke Brewing Co.
Best Packaging Boxes and Carriers (presented by Great Little Box Co.)
View this post on Instagram
- Old Yale Brewing, Craft Camper
Best Can Design (presented by West Coast Canning)
- Boombox Brewing, Holotape
Best Bottle Label (presented by Great Little Box Co.)
- Field House Brewing Co., A Good Life
Best Tap Handle Design (presented by Ideon Packaging)
- Luppolo Brewing
Best Merchandise (presented by Branded Brewers)
- Riot Brewing
Best Tasting Room (presented by Shaw Sabey Insurance)
- Sooke Brewing Co.
Best Website (presented by Major Tom)
- Field House Brewing
Best Flight Paddle (presented by Smooth Edge Design)
View this post on Instagram
- The Parkside Brewery
Best Social Media (presented by Major Tom)
- Electric Bicycle Brewing
Brewer’s Challenge (presented by BC Hop Co)
- Yellow Dog Brewing, Alpha Dog
Best in Show (presented by BSG Canada)
- Twin City Brewing Co., Late Bloomer
People’s Choice Award (presented by CBC Vancouver)
- BREWHALL, Mighty Morphin’ Sour Rangers
Innovator of the Year (presented by The Downlow Chicken Shack)
- Field House Brewing Co.
Legend Award (presented by Liquify)
- Lundy Dale
Brewery of the Year (presented by Tap & Barrel)
- 33 Acres Brewing Co.
If you’d like to watch the 2018 awards for yourself, the ceremony is separated into two parts on YouTube. Watch Part 1 and Part 2 online.